Sport

Spanyolország nyerte meg a 2024-es labdarúgó-Eb-t

rtl.hurtl.hu

2024. július 14. 20:56

Spanyolország lett az Eb-k történetének legsikeresebb nemzete, hiszen 1964, 2008 és 2012 után a negyedik kontinensbajnoki címét ünnepelte. A második félidő Nico Williams góljával indult, erre a csereként beálló Cole Palmer még tudott felelni, de aztán egy másik csereember, Mikel Oyarzabal bevitte a végső ütést. 2-1-re nyertek a spanyolok, akik hibátlan teljesítménnyel, minden meccsükön diadalmaskodva lettek Európa-bajnokok.

A spanyoloknál bekerült a kezdőcsapatba az egymeccses eltiltását letöltő Carvajal, illetve Le Normand. Lamine Yamal történelmet ír: azzal, hogy ott van a kezdőben, ő lett a legfiatalabb férfilabdarúgó, aki nagy nemzetközi torna döntőjében pályára lép. Yamal tegnap ünnepelte a 17. születésnapját, a korábbi csúcstartó, Pelé 17 évesen és 249 naposan játszott az 1958-as vb-fináléban.

Ami az angolokat illeti, Southgate a kezdőbe jelölte a 2021-es Eb-döntő (1-1 után 11-esekkel az olaszok nyertek) angol gólszerzőjét, a hollandok ellen még csak a kispadról mozgósított Luke Shaw-t.

Eb-döntő:
Spanyolország–Anglia 2-1 (0-0)
Berlin, Olimpiai Stadion. Vezette: Letexier (francia)
Spanyolország: Unai Simón – Carvajal, Le Normand (Nacho, 83.), Laporte, Cucurella – Rodri (Zubimendi, a szünetben), Fabián Ruiz – Yamal (Merino, 89.), Olmo, N. Williams – Morata (Oyarzabal, 68.)
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo (Palmer, 70.), Rice, Shaw – Foden (Toney, 89.), Bellingham – Kane (Watkins, 61.)
gól: N. Williams (47.), Oyarzabal (86.), illetve Palmer (73.)
sárga lap: Olmo (31.), illetve Kane (25.), Stones (53.), Watkins (92.)

A spanyolok balbekkje, az egyébként épp Angliában játszó Cucurella hamar megtapasztalhatta, milyen sok német szurkoló van a lelátón. Merthogy minden labdaérintésénél fütyülnek a németek, akik valószínűleg sohasem bocsátják meg neki azt a kezezést a német–spanyol negyeddöntőben, amely után elmaradt a (németek szerint jogos) büntető.

Az első tíz percben egyik kapu sem forgott veszélyben. A 12. percben viszont Williams már a 16-oson belül cselezgetett, a beadást viszont egy remek becsúszással szögletre blokkolta Stones. Ezúttal tehát nem Walker került szembe a spanyolok cselkirályával.

Walker ellenben a másik kapunál szögletet harcolt ki, igaz, ebből Anglia nem tudott helyzetet kidolgozni.

A 17. percben Rice átlövési kísérletét blokkolta Rodri, ekkor már határozottan életjeleket mutatott támadásban Anglia (az első 10 perc még inkább a spanyolok enyhe mezőnyfölényét hozta).

A 24. percben Yamal harcolt ki szögletet (nem alakult ki belőle helyzet), ez azért érdemel említést, mert lényegesen aktívabb volt eddig Williams a másik szélen.

Az első fél óra valódi helyzet nélkül pörgött le. Találó az alábbi X-bejegyzés: „Eddig ezt számítógépes játékon is vívhatták volna. Állófutball.”

A 43. percben Morata kapott jó labdát, amivel majdnem ki tudta cselezni a 16-oson belül Guéhit, aki azonban többé-kevésbé blokkolta a csatárt, és végül érkezett segíteni Stones, aki szögletre mentett. Két perccel később Kane végre lőhetett egyet (Bellingham harcos labdaszerzése nyomán), Rodri azonban parádésan blokkolt oldalról odavetődve.

Spanyolország első kapura lövéséből vezetést szerzett az Eb-döntőben (élő)
Rodri ennél a blokkolásnál sérülhetett meg… Fotó: Reuters

A 45+1. percben pedig elkönyvelhettük az első védést: jobb oldali szabadrúgást követően átkerült a labda a hosszú oldalra, ahol Foden nagyon éles szögből, estében terelte kapu irányába a játékszert, Unai Simón könnyedén védett.

Az eddig a legszebb focit játszó Spanyolország kaput találó lövés nélkül abszolválta az első félidőt.

Ráadásul a szünetben sérülés miatt kivált a spanyolok legfontosabb játékosa, Rodri (a Kane-lövés blokkolásánál sérülhetett meg). Ez a harmadik komoly csapás középpályásposzton: Gavi már a tornára sem utazhatott el, Pedri a németek ellen sérült meg.

És mégis, a 47. percben az első spanyol kapura lövés gólt hozott. Yamal jobbról tette át a labdát Williamsnek, aki futtából egyből ballal a bal alsóba passzolt (1-0). Ezzel Williams lett a második legfiatalabb labdarúgó, aki Eb-döntőben betalált.

Spanyolország vezetett, Anglia válaszolt az Eb-döntőben (élő)
Ezzel a lövéssel szerzett vezetést Nico Williams Spanyolországnak. Fotó: Reuters

Ez tényleg egy csodapáros. Yamal: 4 gólpassz, 1 gól. Williams: 2 gól, 1 gólpassz.

És lehet, hogy hamarosan klubtársak lesznek Barcelonában.

Megrogytak az angolok: két perccel később Williams passzából Olmo is helyzetbe került, más kérdés, hogy 8 méterről kissé balról valósággal eltörte a labdát.

Az 55. percben Morata tette el a kilépő kapus mellett a labdát („természetesen” ezúttal is Yamal volt az előkészítő), Stones tisztázott. Egy perccel később Williams átlövése suhant el a jobb sarok mellett.

Yamal 4 gólpassza holtversenyben a legtöbb, amennyit egy játékos egy Eb-n kiosztott.

Jött is a csatárcsere Angliánál: a Hollandia elleni hős, Watkins is pályára léphetett. Harry Kane pedig úgy mehetett le, hogy már megint trófea nélkül marad?!

Az angolok támadóbbra vették a figurát, a 64. percben Bellingham parádésan vett át egy labdát (a két spanyol, Carvajal, illetve Olmo egymást ütötte ki közben), aztán távolról mellélőtt.

De itt már érződött, hogy Anglia kijött a szorításból, a spanyolok pedig elgondolkodhattak azon, nem fizetnek-e majd nagy árat azért, mert nem tudták megduplázni az előnyüket.

A 66. percben Yamal gondolkodás helyett védésre késztette Pickfordot, miután egy nem túl jó labdaátvételt egy egészen kiváló lapos lövéssel javított.

Lamine Yamal máris úgy játszott első Eb-döntőjében, mint a legnagyobbak. Fotó: Reuters

A 72. percben Oyarzabal éles szögből gyengén lőtt, Pickford elcsípte a labdát. Belefér, gondolhatták a spanyolok, de tévedtek.

A 73. percben Saka húzott el a jobb szélen, majd középre passzolt Bellinghamnek. Ő valahogy elő tudott készíteni a felfutó, nemrég beállt Palmernek, aki 21 méterről, kissé jobbról ballal remekül lőtt a jobb alsó sarokba (1-1).

2000 óta most először szerzett gólt cserejátékos Eb-döntőben. Anno a francia Wiltord, most az angol Palmer. Fotó: Reuters

Három perc és négy labdaérintés kellett csupán Palmernek a gólhoz!

Ekkor rázták meg magukat a spanyolok, és a 82. percben Yamal dolgoztatta meg Pickfordot. Majd eljött a 86. perc, és az újabb spanyol gól! Cucurella a bal szélről laposan tette középre a labdát, a csereként beállt Oyarzabal pedig kíméletlenül a kapuba lőtt (2-1).

Mikel Oyarzabal épphogy nem volt lesen, ennek örömére gólt szerzett. Fotó: Reuters

Ő volt a 10. spanyol gólszerző a tornán!

Az angolok kétségbeesetten elkezdtek rohamozni, és szinte hihetetetlen, de a 90. percben néhány másodperc leforgása alatt háromszor volt fejjel komoly gólszerzési lehetőségük. Stones próbálkozását Unai Simón, Guéhiét Olmo mentette, és harmadjára sem sikerült gólt szerezni, Rice kísérlete fölément.

Olmo igazi nyerőembere lett Spanyolországnak ezen a tornán. Itt élete talán legfontosabb mentését mutatta be. Fotó: Reuters

Így végül Spanyolország az összes mérkőzését megnyerve, vitathathatlanul a torna legjobb teljesítményét nyújtva Európa-bajnok lett!

Nyitókép: Reuters

#Sport#labdarúgás#futball#foci-eb#eb-döntő#spanyolország#anglia#cole palmer#nico williams#lamine yamal