Sport

Kockázat? Miféle kockázat? Avagy így menetel egy kazah lány Wimbledonban

rtl.hurtl.hu

2024. július 10. 19:09

Hatvanegy perc alatt letudta wimbledoni negyeddöntőjét Jelena Ribakina, és ezzel a női egyes tenisztorna legnagyobb esélyesévé lépett elő. De miféle harcmodorral érte el mindezt?

Fociban szokták azt mondani, hogy vannak csapatok, amelyek az „eggyel több gólt kell lőni, mint amennyit kapunk” elvet követik. Teniszben ennek a megfelelője az a versenyző, aki bevállalja a kockázatos ütéseket, ezáltal törvényszerűen több ki nem kényszerített hibát követ el az átlagosnál, de ha jól megy neki, akkor ugyanúgy a szokásosnál több nyerője (vagyis „védhetetlen” ütése) lesz.

Ha pedig olyasvalakit keresünk, aki próbálja még ezt megbolondítani azzal, hogy minél gyorsabban legyünk túl az adott labdameneten, tehát állandóan ilyen rizikós megoldásokkal próbálkozik, nos, akkor meg is kapjuk a kazahsztáni Jelena Ribakinát.

2022 wimbledoni bajnoka, a világranglista jelenlegi 4. helyezettje olyan könnyedséggel jutott túl a szerdai negyeddöntős meccsén az ukrán Szvitolinán, hogy nem lehet nem beszélni (írni) róla.

Egyébként a statisztikák beszélnek helyettünk. Jöjjön néhány mellbevágó adat!

• Ribakina wimbledoni örökmérlege a főtáblán immár: 19 győzelem és csak 2 vereség.
  • Ez 90,4 százalékos győzelmi ráta egy füves Grand Slam-tornán.
  • Ez pedig az 1968 óta íródó ún. Open-érában a harmadik legjobb mutató.
  • Ennél jobbal csak 2, már visszavonult bajnok (Ann Jones, 12-1, 92,3 százalék és Steffi Graf, 74-7, 91 százalék) rendelkezik.
  • Az Open-érában egyetlen játékosnak sem volt ennyire jó a mérlege 21. wimbledoni meccse után.

„Érzésem szerint az volt a győzelmem kulcsa, hogy az első ütéseknél kellően agresszív voltam – értékelte Szvitolina legyőzését Ribakina. – Az adogatásaim nem voltak olyan eredményesek ma, mint a fogadásaim, de a fontos pillanatokban azok is kisegítettek.”

Hiába tudhatta maga mögött a közönséget Szvitolina (akinek a hazáját ért támadás miatti összezuhanásáról mi is írtunk), Ribakina egyszerűen nem adott esélyt neki, így ő mérkőzhet meg az elődöntőben a cseh Barbora Krejcíkovával.

Érdekesség, hogy Ribakina orosz születésű, és csak 2018 óra versenyez kazah színekben. Márpedig az ukrán Szvitolina a háború kitörése óta nem hajlandó kezet fogni orosz vagy belarusz ellenféllel. Most viszont már a meccs előtt megígérte, hogy ezzel nem lesz gond:

Megváltoztatta az állampolgárságát, ez számomra azt jelenti, hogy nem akarja szülőhazáját képviselni. Innentől nincs gondom vele.