Sport

Spanyolország rekordbajnok, Yamal megdöntötte Pelé csúcsát

rtl.hurtl.hu

2024. július 15. 10:32

Spanyolország lett az Eb-k történetének legsikeresebb csapata, ugyanis ők az első nemzeti csapat, amelynek négy alkalommal sikerült megnyerni a kontinenstornát. Lamine Yamal lett az Európa-bajnokság legjobb fiatal játékosa, Rodri pedig a torna legjobb embere lett.  A szövetségi kapitány szerint megérdemelt volt a győzelem.

A spanyolok Anglia 2-1-es legyőzésével 2012 után nyertek ismét Eb-t. Ráadásul ezúttal  veretlenül lettek Európa legjobb csapata, vagy ahogy a győzelemre készült mezükön állt: „Európa királyai”. A döntő után a játékosok és Luis de la Fuente szövetségi kapitány is elégedetten értékelt.

Nem is lehetnék ennél boldogabb. Csodálatos nap volt a mai, megérdemelten koronáztak Európa-bajnokká egy csapatot, amelyre napról napra egyre büszkébb vagyok. Remélem, hogy ez a lendület a jövőben is azt szolgálja majd, hogy napról napra még jobbak legyünk. Mindig lehet javulni, és ez is a célunk. A játékosok pedig mindenki számára igazi példaképek lehetnek

– értékelt a spanyol szövetségi kapitány, aki 2022 óta irányítja a válogatottat.

Spanyolország negyedszer lett Európa-bajnok - Lamine Yamal a legszebb születésnapi ajándékot kapta
Az Európa-bajnok spanyol csapat a szövetségi kapitányt, Luis de la Fuentét ünnepli Fotó: Reuters

Nem meglepő módon az UEFA egy spanyol játékost, Rodrit választotta a torna legjobb játékosának. A Manchester City középpályása nyert már angol bajnokságot és Bajnokok Ligáját is, de karrierje egyik csúcsának tartja az Eb-győzelmet.

„Micsoda nap, talán sportolói pályafutásom legjobb napja. Egy család lettünk, mi lettünk a legsikeresebb válogatott az Európa-bajnokságok történelmében. Az emberek az előző generációkról beszéltek, akik utat mutattak nekünk, és most mi vagyunk az Európa-bajnokok. Ez egy hihetetlen nap mindenki számára. Képzeljék el, mi lesz ezután. Történelmet írtunk, de ennek még nincs vége itt. Három világbajnokot vertünk meg. Ennek a csapatnak a mentalitása leírhatatlan, sokan közülünk Európa-bajnokok voltak az ifjúsági csapatokkal, ma pedig Európa-bajnokok vagyunk a felnőttek között” – nyilatkozta Rodri arra utalva, hogy a spanyolok Olaszországot, Németországot és Franciaországot is megverték az Eb-cím felé vezető úton.

Rodri lett az Európa-bajnokság legjobb játékosa Fotó: Reuters

A spanyol játékosok közül Lamine Yamalra figyelt fel leginkább a világ. A klubszinten az FC Barcelonában játszó Yamal az Eb-finálé előtt egy nappal töltötte be a 17. életévét, így számára duplán van mit ünnepelni.

Nagyon boldog vagyok, ez egy álom, a legszebb ajándék, amit valaha is kaptam a születésnapomra. Most el akarok menni a családommal ünnepelni. Amikor kiegyenlítettek az angolok, nagy nyomást helyeztek ránk, de ez a csapat olyan, amilyen: mindig feláll, és mindig nyer. A csapattársaim rengeteget segítettek nekem, én pedig nagyon jól érzem magam a társaságukban. Nagyon boldog vagyok

– mondta a támadó, akit az UEFA az Eb legjobb fiatal játékosának választott.

Lamine Yamal és Nico Williams Fotó: Reuters

Yamal több rekordot is megdöntött az Európa-bajnokságon. Ő lett az Eb-k történetének legfiatalabb pályára lépő játékosa és legfiatalabb gólszerzője. Azzal, hogy 17 évesen és 1 naposan Európa-bajnoki címet nyert, ő lett minden idők legfiatalabb tornagyőztes labdarúgója. Ezt a rekordot korábban a legendás Pelé tartotta, aki 17 évesen és 249 naposan játszott és nyert világbajnoki döntőben 1958-ban.

A győztes Eb-döntőben egy másik fiatal, a 22 éves Nico Williams is nagyot alkotott, ugyanis ő szerezte meg Spanyolország vezető gólját. A lefújás után Williamst választották a meccs emberének. De a győzelemnek nemcsak a fiatalok örültek, hanem természetesen a rutinosabb játékosok is. A spanyolok csapatkapitánya, Álvaro Morata nem tudta leplezni meghatódottságát a győztes döntő után.

Álvaro Morata Fotó: Reuters

„Hálásak vagyunk mindazoknak, akik hittek bennünk, már az első pillanattól kezdve éreztük a támogatásukat. A pozitív üzenetek mindig pozitív dolgokhoz vezetnek. Remélem, büszkék erre a csapatra, és látták a 17 meg a 21 éves gyerekeket... Én már az Európa-bajnokság előtt állítottam, hogy rengeteg zseniális játékosunk van. Mindenkinek csak köszönetet mondhatok, például a csapattársaimnak, és különösképp azoknak, akik segítettek idáig eljutni” – fogalmazott a 31 éves csatár, aki korábban azt is kilátásba helyezte, hogy talán ez az Eb lesz az utolsó nagy tornája a válogatottal.

Spanyolország győzelméről az angol szövetségi kapitány is elismerően beszélt, Gareth Southgate szerint a legjobb csapat nyert. A spanyol válogatott veretlenül, négy kapott és 15 rúgott góllal zárta a 2024-es Európa-bajnokságot.

Nyitókép: Reuters

#Sport#foci#foci-eb#eb-döntő#spanyolország#Luis de la Fuente#lamine yamal#rodri#álvaro morata