Sport

Hollandia három góllal verte Romániát, ott van az Eb legjobb nyolc csapata között

rtl.hurtl.hu

2024. július 2. 20:08

A németországi Európa-bajnokság utolsó előtti nyolcaddöntőjében Románia találkozott Hollandiával. A románok közel negyedévszázad után játszottak újra egyenes kieséses meccset egy nagy tornán, és bár derekasan küzdöttek, Dávid ezúttal nem bírt Góliáttal.

A román és a holland válogatott örökmérlege jócskán Hollandia mellett szólt: a két csapat eddig 14 alkalommal találkozott egymással, a románok csak egyszer, 2007-ben, egy Európa-bajnoki selejtezőn tudtak diadalmaskodni, ezen kívül 10 holland győzelem és 3 döntetlen a mérleg.

román holland
Fotó: Reuters

A nyolcaddöntőt Románia kezdte élénkebben. A 14. percben Dragust találta meg egy jó indítás a tizenhatoson belül, de a román csatár rosszul kezelte le a labdát, így még csak lőni sem tudott. Egy perccel később Denis Man cselezett jobb oldalról középre, három hollandot is kicselezett, majd a hosszú felső sarok fölé lőtt kicsivel.

Ezután viszont egyre nőtt a holland nyomás, 2 perc alatt három szögletet is végezhettek, majd a 20. percben meg is szerezték a vezetést. Gakpo tört be a tizenhatoson belülre és kilőtt a jobb alsó sarkot. A 26. percben ismét veszélyes szituáció alakult ki a román kapu előtt. Egy holland szögletet követően De Vrij fejelhetett teljesen üresen, alig kerülte el a kaput a labda.

A 31. percben Dumfries bepasszolt labdájára Depay érkezett az ötösön belülre, de Dragusin nagyot mentett a holland elől. Nem sokkal ezután egy kényszerű román csere következett. A 32. percben Mogos sérült meg egy ütközésnél. A hosszas ápolás miatt a román válogatott percekig emberhátrányban játszott, a védő helyén végül Racovitan szállt be.

Miután megszerezték a vezetést, Hollandia törekedett rá, hogy megduplázza az előnyt. A 42. percben Dumfries beadását Xavi Simmons lőhetett kapura, a labda azonban elcsorgott a kapu mellett. A románok kontrákkal próbálkoztak, a 45. percben Dragus jelentkezett lövésre a tizenhatos vonalától, de a labda pont középre ment, ami így nem okozott gondot Verbruggennek. A félidő román szöglettel zárult, de maradt a holland vezetés.

Ronald Koeman cserélt a szünetben, Bergwijn számára 45 percig tartott az Eb-nyolcaddöntő, helyette Donyell Malen állt be. A második játékrész román letámadással és szabadrúgással indult, amit Stancu tekert veszélyes a kapu elé, Verbruggen azonban mindenkit megelőzve kiöklözte a labdát.

Az 52. percben óriási tűzijátékot rendeztek a hollandok a román kapu előtt. Dumfries megpattanó beadása után Malen Depayhoz továbbított, aki 7 méterről próbált a kapuba találni. A labda azonban flippergolyóként pattogott a román védőkön, míg végül sikerült a gólvonalról menteni.

A következő percek is a holland támadásokról szóltak. Reijnders távoli lövéssel, Van Dijk fejessel próbálkozott. A 62. percben Gakpo saját térfeléről indulva szólózott keresztül a pályán egészen a román a kapuig, lövését azonban védte Nita. Egy perccel később viszont már betalált a holland támadó, csakhogy lesről. Így az eredmény maradt 0-1, a románoknak pedig szűk félórája maradt.

A 68. percben a hollandok jöhettek jó helyről szabadrúgással, Depay pedig mindenkit megtréfált, mert laposan szúrta rá, de nem talált kaput. A 72. percben a román kapitány utolsó mentsvárként lecserélte a fél támadósort. A 79. percben kis híján öngóllal növelte előnyét Hollandia. Dragusin egy kipattanót akart semlegesíteni, de Xavi Simmonst találta el, a megpattanó labda centikkel ment el a kapu mellett. Négy perccel később aztán román védelem összehozta a második holland gólt. Egy holland bedobás után az alapvonalnál lévő Gakpóra figyelt mindenki, de a támadó középre tudta adni, amit Malen játszi könnyedséggel rúgott az üres kapuba.

A hollandok második góljával gyakorlatilag eldőlt a mérkőzés. Egy pillanatra azt is hihettük, hogy a hátralévő percekben a legnagyobb izgalmat majd az jelenti, hogy a 90.percben a pályára futott egy gyerek, akit végül a biztonságiak letereltek. A 93. percben azonban Hollandia megadta a kegyelemdöfést is. Egy román szöglet után kontráztak a hollandok, Malen húzta meg a bal oldalon és megszerezte saját maga második, csapata harmadik gólját.

Hollandia jutott tovább a legjobb nyolc közé, ahol az Ausztria-Törökország nyolcaddöntő győztesével találkoznak majd.