Sport

Vb-ezüst, Torghelle dupla, Schäfer könnyek – ezek voltak a legemlékezetesebb magyar-német meccsek

rtl.hurtl.hu

2024. június 19. 15:53

Magyarország és Németország – 1949 és 1990 között Nyugat-Németország – eddig 37 alkalommal találkozott, a mérleg pedig magyar szempontból 12 győzelem, 12 döntetlen és 13 vereség. Tétmeccsen eddig hat alkalommal futott össze a két válogatott. Az első összecsapásra több mint 100 éve, az 1912-es stockholmi olimpián került a sor, ahol nyert Magyarország Schlosser Imre mesterhármasával 3–1-re. Lássuk a legemlékezetesebb magyar-német meccseket a múltból!

1956: A berni csoda

A 1954-es világbajnokságra a magyar aranycsapat a legnagyobb esélyesként érkezett. Az NSZK csapatával már a csoportkörben összekerültek Puskásék, akik sima 8-3-ra intézték el a németeket. Ez a találkozó azért is volt kulcsfontosságú, mert Werner Liebrich belépője következtében Puskás Ferenc hajszáltörést szenvedett a bokájában, ami miatt a döntőig nem is tudott játszani. A magyar válogatott nélküle felállva, többek között Uruguay-t és Brazíliát is megverve jutott el a fináléig, ahol az az NSZK lett az ellenfél, amelyik néhány meccsel korábban még semmi problémát nem jelentett.

Vb-ezüst, Torghelle dupla, Schäfer könnyek - ezek voltak a legemlékezetesebb magyar-német meccsek
Fotó: FIFA

A magyar válogatott akkor már négy éve veretlen volt, a világ egyértelműen legjobb csapatának számított, mindenki őket akarta megverni. De hogy aztán az egész éjjel a magyar játékosok ablaka alatt gyakorló rezesbanda, Puskás korábbi sérülése, vagy a finálé során az eső miatt sártengerré változott pálya okozta, hogy a világ legjobb csapata kikapott, azt ma már nehéz megmondani. Az aranycsapat ráadásul úgy vesztette el a mérkőzést, hogy már az első 10 percben két góllal vezetett, az NSZK azonban ki tudott egyenlíteni.

Ami pedig 2–2 után történt, az tulajdonképpen közhelyszerű a futballban: a magyarok sorra hagyták ki a helyzeteket, kapufákat rúgtak. A 84. percben pedig jött Helmut Rahn és egy kapu előtti kavarodásból megszerezte a győztes gólt. Óriási meglepetésre az NSZK lett a világbajnok, az aranycsapat pedig a legszomorúbb ezüstéremmel tért haza Bernből.

2004: Torghelle duplája

Majdnem napra pontosan húsz évvel ezelőtt, 2004. június 6-án a magyar válogatott felkészülési mérkőzésen 2–0-ra legyőzte Németországot. A sors pikantériája, hogy ezt a kaiserslauterni találkozót épp a berni csoda ötvenéves évfordulójára szervezték. A német válogatott ekkorra már jóval komolyabb játékerőt képviselt, mint az 50-es években. Két később fantasztikus karriert befutó német futballista, Bastian Schweinsteiger és Lukas Podolski is ezen a meccsen debütált a Nationalelfben.

De számunkra természetesen nem erről emlékezetes ez a mérkőzés, hanem arról, hogy az akkor még csak 21 éves Torghelle Sándor kétszer is mattolta a legendás Oliver Kahnt. A két magyar gólra pedig nem érkezett német válasz, megvertük az Eb-re készülő német válogatottat. A németek elleni dupla Torghelle pályájának ívét is nagyban befolyásolta, hiszen nem sokkal később az MTK-ból a Crystal Palace-ba igazolt.

2021: Európa-bajnokság

A magyar válogatott a halálcsoportba került a 2021-ben megrendezett Eb-n. Az első mérkőzésen 3-0-ra kikapott a csapat Portugáliától, ezt követően azonban a világbajnok franciák elleni 1-1-es döntetlennel javított. Ilyen előzmények után utazott a válogatott Münchenbe, a németek elleni harmadik csoportmeccsre, úgy, hogy a csoportmatek alapján még volt esélye a továbbjutásra..

Fotó: MTI/Kovács Tamás

A mérkőzés álomszerűen indult, Szalai Ádám fejesével már a 11. percben vezetett a magyar válogatott. A német egyenlítésre egészen a 66. percig kellett várni és nekik már a döntetlen is elegendő lett volna a továbbjutáshoz, a magyar válogatott számára viszont csak a győzelem jöhetett szóba. Két perccel később Szalai a német védőket átemelve tette a labdát Schäfer András elé, aki egy csukafejessel ismét vezetéshez segítette a magyar csapatot. A magyar továbbjutás már szinte kézzelfogható volt, de a 84. percben Goretzka góljával újra feljöttek a németek. A magyar válogatott ezzel kiesett az Európa-bajnokságról, a vereség drámai képei pedig örökre belénk égtek.

2022: Nemzetek Ligája

2022-ben a Nemzetek Ligájában is összesorsolták a magyar és a német csapatot. A párharc első felvonásán már a 6. percben megszereztük a vezetést Nagy Zsolt góljával, aki később az angolok elleni 4-0 alkalmával is betalált. A győzelem azonban nem jött össze, mert alig három perccel később Hoffman kiegyenlített.

A budapesti 1-1 után Lipcsében jöhetett a folytatás. Ez a mérkőzés azért is volt emlékezetes, mert Szalai Ádám csapatkapitány a meccs előtt jelentette be, hogy visszavonul a válogatottságtól. És, ahogy az lenni szokott ismét az élet volt a legnagyobb forgatókönyvíró. A 17. percben Szoboszlai szögletét Szalai sarkazta a német kapuba, ezzel a találattal Magyarország megnyerte a meccset.

A Németország-Magyarország találkozók története a 2024-es Európa-bajnokságon tovább íródik. A két csapat szerda este hetedszer játszik tétmeccset.

Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

#Sport#foci#foci-eb#magyar fociválogatott#német fociválogatott#torghelle sándor#schafer andrás#szalai ádám#puskás ferenc#aranycsapat