Sport

Négygólos mérkőzésen kapott ki a törököktől a története első Eb-meccsét játszó Georgia

rtl.hurtl.hu

2024. június 18. 20:16

Csütörtökön az F-csoport küzdelmei is megkezdődtek a Törökország - Georgia mérkőzéssel. Ráadásul utóbbi számára, ez egy történelmi találkozó volt, ugyanis története első Európa-bajnoki mérkőzését játszotta, egyedüli újoncként a 24 csapatos mezőnyben.

A georgiai csapat ugyan csupán a negyedik helyen végzett a selejtezős csoportjában, a jó Nemzetek Ligája-szereplésének köszönhetően részt vehetett a pótselejtezőben, ahol Luxemburgot, majd Görögországot győzte le.

Ezzel szemben Törökországnak jóval komolyabb Eb-története van, a 2008-as tornán ráadásul a bronzéremig menetelt a csapat. Az elmúlt két kontinenstorna azonban balul sikerült számukra, mindkét esetben kiestek a csoportkörben. Különösen a három évvel ezelőtti szereplés volt csalódást keltő, ahol nulla ponttal és egyetlen rúgott góllal estek ki.

török georgia
Fotó: Reuters

A mérkőzés még szinte el sem kezdődött, de már tapasztalható volt, hogy a törökök óriási fölényben vannak a lelátón és minden georgiai labdaérintést heves füttykoncerttel kísértek. Az első helyzet is a törökök előtt adódott, a 6. percben Calhanoglu szöglete után Ayhan fejelhetett jó helyzetből, de a kapu fölé szállt a labda. Két perccel később ismét Ayhan veszélyeztetett, aki a második hullámban érkezve vette célba a kaput, de a labda elszállt keresztben.

A 10. percben a török kapusnak, Günoknak is lett dolga. Mekvabishvili vette célba a kaput távolról, megpattanó lövése pedig igen veszélyesen közelített a török kapu irányába, de a kapus védett. Ezután ismét a törökök domináltak, a georgiai védelem pedig a 25. percben megtört az egyre nagyobb nyomás alatt, Müldür egy gyönyörű kapáslövéssel vette be a georgiai kaput.

A 28. percben pedig akár padlóra is küldhette volna ellenfelét Törökország, de Yildiz lesről lőtt a léc alá. Maradt az 1-0, de nem sokáig. A 32. percben Kochorasvili egy cselezte be magát a tizenhatoson belülre, majd Mikautadzét játszotta meg, akinek rövid alsóba gurított, egyenlített Georgia.4 perccel később Mikautadze kis híján megszerezte a vezetést, kapáslövése alig kerülte el a kaput.

A félidő végére nagyot fordult a játék képe, az egyenlítő találattal fölénybe került a georgiai válogatott. Hiába próbálkoztak majdnem kétszer annyit a törökök, Georgia többször találta el a kaput.

A második félidő rögtön török helyzettel indult. Müldür tudta beletenni a lábát egy jobbról érkező labdába, de erőt már nem tudott vinni a lövésbe. Az 55. perc környékén egymás után villant a két csapatkapitány. Előbb a georgiai Kvarachelia húzott el bal szélen, de középre adott lövésére nem érkezett jó ütemben társ, majd a török Calhanoglu állhatott a labda mögé elvégezni egy szabadrúgást, szinte a kapuval szemben. A török csapatkapitány egy erős, szitáló lövést engedett meg a kapura, de Mamardashvili védeni tudott.

Azt lehetett tudni, hogy Törökország rengeteg vár ezen az Európa-bajnokságon a 19 éves Arda Gülertől, aki zsenijét már bizonyította a Real Madridban. Güler az Eb-n sem várt sokat arra, hogy megmutassa, miért tartják a török labdarúgás egyik legnagyobb tehetségének. A 66. percben egy labdaszerzés után hozzá került a labda, amit teljesen zavartalanul átvehetett és anélkül, hogy felnézett volna, 25 méterről ballal kilőtte a hosszú felsőt. Újra Törökországnál volt az előny. Ezzel a találattal pedig Güler lett a legfiatalabb játékos, aki első Eb-meccsén gólt szerzett, 19 évesen és 114 naposan.

A georgiaiak kis híján ismét gyorsan egyenlítettek, Kochorashvili pörgette fel magának a labdát, de lövése a kapufán csattant, centiken múlt a 2-2. A  hajrában még mindkét csapat számára kínálkozott esély a gólszerzésre.

87. percben a Yazici fejesét bravúrral védte Mamardashvili. A hosszabbításban a georgiaiak próbálkoztak, a 90+5 percben pedig ismét csak a kapufa mentette meg a törököket. A 90+7.-ben a georgiai válogatott mindent egy lapra feltéve, a kapussal együtt állt oda egy szöglethez, ám a labda a törököké lett és Aktürkoglunak már nem volt nehéz dolga, az üres kapuba helyezte a labdát. A georgiaiak mindent megpróbáltak, de Törökország végül győzött 3-1-re.